29-05-2019

XVII AUKCJA PRAC UCZESTNIKÓW WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ W BRZESKU

XVII AUKCJA PRAC UCZESTNIKÓW WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ W BRZESKU

Już za nami XVII Aukcja Prac podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Brzesku. W dniu 29 maja 2019 r. w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym zebrało się wiele osób, które mogły same przekonać się jak duże zdolności twórcze, kreatywność, wrażliwość estetyczną, bogatą osobowość i emocjonalność posiadają osoby niepełnosprawne. W pracowniach terapeutycznych brzeskiego warsztatu powstało wiele prawdziwych „perełek”. Kilkumiesięczne przygotowania, których efektem było wykonanie blisko 300 różnorodnych prac artystycznych, uwieńczone zostały pełnym sukcesem. Podczas licytacji prac, oraz w ogólnej sprzedaży zebrano ponad 20 tysięcy złotych. Środki te zostaną wykorzystane na rehabilitację społeczną, w tym wakacyjny wyjazd nad morze.


Spotkanie rozpoczął Kierownik WTZ Brzesko – Edward Pabian, który witając przybyłych gości podkreślił znaczenie takich spotkań dla rehabilitacji społecznej i zawodowej podopiecznych warsztatu oraz właściwej integracji ze społeczeństwem ludzi pełnosprawnych.

Kolejnym punktem programu był występ warsztatowej grupy teatralnej „Szał Dzika”. Publiczność mogła obejrzeć widowisko, pt.: „Bo świat, to my”. Inspiracją do powstania scenariusza był biblijny fragment opisujący cud stworzenia świata. Główną ideą spektaklu było pokazanie prawdy o tym, że człowiek otrzymał w darze niezwykły świat. Został również obdarowany wolną wolą. Niestety często zdarza się, że nie potrafi z tych darów korzystać. Obmowa, zło wyrządzane innym ludziom niszczy dobro. Jednak dopóki żyją ludzie „dobrej woli” jest nadzieja na to, by pięknie żyć. Aktorzy przenieśli widzów w niezwykły świat pomiędzy powagą i podniosłością, a zabawą i grą. Bogata scenografia, piękne stroje, układy taneczne i choreograficzne w połączeniu z wokalem i pantomimą sprawiły, że goście na stojąco oklaskiwali artystów, a wiele osób nie kryło swojego wzruszenia. Trzymając się za ręce, nucili melodię piosenki „Bo świat to my” kończącej występ. To polska wersja słynnego przeboju „We are the Word”.

Następnie wszyscy udali się do sali wystawowej biblioteki, gdzie odbyła się licytacja prac, którą poprowadził Łukasz Kornaś. Padło wiele ciepłych słów uznania i zachwytu dla prac artystów. Radosną atmosferę czuć było także podczas licytacji prac. Zaproszeni goście, przyjaciele warsztatu, ale także wiele nowych osób z zaangażowaniem włączyło się w licytację prac. Autorzy prac z ogromną radością i dumą prezentowali swoje dzieła. Wylicytowano czterdzieści prac. Padły rekordowe sumy. Najwyżej wylicytowaną pracą był obraz Kingi Widło „Poczekalnia”, który za kwotę 1.650 zł zakupiła pani Małgorzata Stawiarska, właścicielka Specjalistycznego Gabinetu Stomatologicznego w Brzesku.

Wiele osób aktywnie włączyło się w aukcję prac, oraz zakupiło obrazy podczas wolnej sprzedaży. Najwyższą kwotę przekazał Zygmunt Popiela z firmy Granit. Obecny wraz z żoną oraz wnukiem Leonardem, który wraz z dziadkiem podbijał i wylicytował wiele prac, przekazał łącznie kwotę 2.480 zł. Po raz kolejny brzeski warsztat wsparła pani Mirosława Morawska - Prezes Zarządu ABM z Krakowa, firmy zatrudniającej osoby niepełnosprawne, która przekazała na rzecz warsztatu kwotę 2.350 zł.

Wśród darczyńców byli także:

Małgorzata Stawiarska, Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny – 1.940 zł

Marta Przybycień-Lis – 950 zł

Filip Osika – 900 zł

Adam Smołucha, Dyrektor SPZOZ w Brzesku – 850 zł

Ks. Józef Waśko, Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych – 700 zł

Anna i Kazimierz Kural, Restauracja Galicyjska – 700 zł

Maria Góra, Stowarzyszenie „Ostoja” – 650 zł

Urszula Majmurek, Skarbnik Stowarzyszenia „Ostoja” – 600 zł

Anna Gaudnik – 590 zł

Karina Legutek, Dyrektor Powiatowej  i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku – 550 zł

Barbara Przybylska – 500 zł

Lech Pikuła, Dyrektor Banku Spółdzielczego wraz z żoną – 400 zł

Andrzej Niedzielski, Dyrektor firmy ABM – 330 zł

Barbara Janusz, Stowarzyszenie „Ostoja”  - 200 zł

Łukasz Kornaś, firma ImperoBus – 200 zł

Wielką pomoc w organizacji aukcji zaoferowali Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Pani Małgorzata Cuber, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej – Karina Legutek, a także rodzice uczestników, którzy przekazali wyroby cukiernicze. Szczególne podziękowania warsztat kieruje pod adresem Państwa Aleksandry i Ryszarda Dziedziców z Brzeskiej Oficyny Wydawniczej, którzy nieodpłatnie wydrukowali zaproszenia i plakaty aukcyjne.